Šajā rakstā būs nedaudz par pseidozinātni. Sportisti nereti tiek uzskatīti par ļoti māņticīgiem, kas salīdzinoši viegli var noticēt arī numeroloģijas prognozēm. Zinātnes pārstāvju pienākums ir kritiski vērsties pret pseidozinātni un palīdzēt cilvēkiem to atšķir no zinātnes. Centīšos daudz nekritizēt, ļaušu jums pašiem izdarīt secinājumus.

Šī gada sākumā televīzijas raidījumā “Overtime TV” viesojās numeroloģe Ineta Ventniece Krīgere. Toreiz viņai tika lūgts prognozēt mūsu olimpiešu iespējamos rezultātus Rio Olimpiskajās spēlēs. Spēles ir pagājušas un varam apskatīties, cik “labi” ar prognozēšanu viņai ir gājis.

Iešu cauri katram sportistam un centīšos nokomentēt viņas apgalvojumus, kā arī salīdiznāšu ar reālajiem rezultātiem.

Māris Štrombergs

Ļoti lielas iespējas, ka medaļa būs. Smags darbs būs – medaļa būs. […] Viņam viss ir atkarīgs no fiziskā. Būs fiziskais – būs medaļa.

Noklausoties Ivo Lakuča (M.Štromberga trenera) interviju, nerodas sajūta, ka nav ieguldīts liels (smags) darbs. I.Lakučs arī uzteic Štromberga fiziskās spējas. Pats M.Štrombergs apgalvo, ka ieguldītais darbs sevišķi neatšķiras no abām iepriekšējām Olimpiskajām spēlēm. Tātad medaļai vajadzēja būt. Vai arī I.Ventniecei Krīgerei ir cita izpratne par to, kas ir smags darbs un fiziskais. Jāpiebilst, ka pats Štrombergs intervijā teica, ka šī nebija viņam piemērota trase un netika tehniski galā.

Viss nav atkarīgs tikai no fiziskās sagatavotības, rezultātu veido ļoti daudzu faktoru kopums. Pat ja sportists ir fiziski gatavs, konkurence ir pieteikama augsta, kas neļauj garantēt jebkādu rezultātu. Nav arī jābūt numerologam, lai divkārtējam Olimpiskajam čempionam prognozētu augstu rezultātu.

Izcīnītā vieta – 17.

Anastasija Grigorjeva

Brazīlija ir karmiskā valsts.[..] Ļoti lielas iespējas (uz medaļu). Vajadzētu. [..] Vārds un uzvārds garantē panākumu. Anastasija Grigorjeva ir dzimusi, lai gūtu panākumus.

Es domāju, ka viņai bija iespējas uz medaļu nevis karmiskās Brazīlijas dēļ, bet gan tāpēc, ka ir laba sportiste un Eiropas Čempione. Nezināju, ka tas kā Tevi nosauc vecāki, nosaka to, kādus panākumus Tu gūsi nākotnē. Domāju, ka mūsu sporta funkcionāriem turpmāk vajadzētu aicināt visām jaundzimušajām meitenēm dot vārdu, uzvārdu Anastasija Grigorjeva. Panākumi būs garantēti!

Piezīmēšu, ka Latvijā ir reģistrētas vairākas Anastasijas Grigorjevas (precīzu skaitu neizdevās atrast). Gaidām panākumus.

Izcīnītā vieta – 8.

Artūrs Plēsnieks

Čalis ļoti jauns, gados. [..] Var dabūt medaļu, tādēļ, ka viņam ir nomainījies periods uz ļoti, ļoti labu. [..] dod iespējas izcīnīt medaļu. Lielākas iespējas kā citos gados. Protams, grūti pateikt, vai viņš to dabūs. [..] Viņš īsā laikā ir spējīgs sasniegt panākumus. Rio priekš viņa ir OK, bet nākamā varētu nebūt OK.

Plēsniekam uz starta brīdi bija 24 gadi. Vai tiešām sportā viņu var uzskatīt par ļoti jaunu? Drīzāk kā vīrieti savos labākajos gados, lai gūtu panākumus sportā. Šajās Olimpiskajās spēlēs svarcēlāju vidējais vecums bija 25.4 (SD4.0), bet Plēsnieka svara kategorijā 26.0 (SD4.3). Medaļnieku vidējais vecums bija 24.6 (SD3.7), bet viņa svara kategorijā medaļas izcīnīja divi 24 gadus veci un viens 19 gadus vecs sportists. Man izskatās, ka Plēsnieks ir pietuvojies vidējam vecumam un diez vai šajā sporta veidā ir uzskatāms par ļoti jaunu, drīzāk gan ļoti piemērotā vecumā.

PlesnieksPlaceDependencyofAge

A.Plēsniekam par labu runā panākumi Eiropas čempionātā, taču vērtējot konkurenci Rio, bija skaidrs, ka jābūt ļoti lielai viņam pozitīvu faktoru sakritībai, lai izcīnītu medaļu. Konkurenti bija pārāki, bet svarcelšanā var pacelti tik daudz, cik var. Tas nav atkarīgs no tā, vai būs sācies “ļoti labs periods” vai nē.

Izcīnītā vieta – 7.

Laura Ikauniece-Admidiņa

Viss ir atkarīgs no viņas nervu sistēmas. [..] Maijā mainās dzīves periods uz ļoti, ļoti superīgu. [..] Rokas spēcīgākas par kājām. Tur kur ir vajadzīgas tikai rokas, tur viņai ir trumpis. Kājas var pievilt, jo parādās traumatiskais faktors. [..] Izredzes ir labas, bet varbūt vājākas no pārējiem kandidātiem. Medaļa, ja tā ir superīgākā veiksme.

Zinu, ka daudzi to uzskatīs par piekasīšanos, bet nevaru nepateikt – ja kādam (arī Ikauniecei-Admidiņai) viss būtu atkarīgs no nervu sistēmas (vai psiholoģijas), tad nevajadzētu trenēties un fiziskajai un tehniskajai sagatavotībai nebūtu nekādas nozīmes. Diemžēl ir, tāpēc viss nekad nevar un nebūs atkarīgs no nervu sistēmas vai psiholoģijas. Es nenoliedzu to nozīmi rezultātu sasniegšanā, bet kritizēju to pārspīlēšanu.

Es apšaubu, ka Ikauniecei-Admidiņai rokas ir spēcīgākas par kājām. Savām acīm neesmu redzējis tādu cilvēku, kuram būtu šāda nedabīga muskuļu spēka proporcija. Ja tā būtu, diez vai viņa spētu tik ātri skriet un sportot tik augstvērtīgā līmenī. Bet paskatīsimies apgalvojumu par to, ka “roku” disciplīnas būs viņas trumpis. Uzreiz teikšu, ka es ļoti vienkāršošu visas 7 disciplīnās, jo neviena nav tikai “roku” vai “kāju” disciplīna, bet tomēr par “roku” disciplīnām varētu tikt uzskatītas šķēpmešana un lodes grūšana, kamēr pārējās 5 par “kāju” disciplīnām. Šķēpmešana tiešām izrādījās viņas trumpis. Uzstādīts personiskais rekords un izcīnīta pārliecinoša 1.vieta. Bet kas notika lodes grūšanā? Tur viņa ieņēma 16.vietu no personiskā rekorda atpaliekot 26cm. Jāsaka, ka šajā disciplīnā viņa ļoti daudz nezaudēja, jo arī konkurentes neuzrādīja augstus rezultātus. Pārējās disciplīnās gāja dažādi – 200m 3.vieta (no personiskā atpaliekot 0.12s), 800m 4.vieta (personiskais labots par 2s), 100m/b 8.vieta (no personiskā 0.26s), augstlēkšanā 15.vieta (no personiskā 7cm), tāllēkšanā 18.vieta (no personiskā 20cm). Man izskatās, ka viņai ir labi gājis gan “roku”, gan “kāju” disciplīnās.

Heptathlon

Par traumatisko faktoru numeroloģei bija taisnība. Ikauniecei-Admidiņai tiešām bija trauma, kas traucēja uzrādīt labākus rezultātus. Un lai arī solīja, ka izredzes tikt pie medaļas ir vismazākās, tomēr viņa medaļai bija vistuvāk.

Izcīnītā vieta – 4.

Aleksandrs Samoilovs / Jānis Šmēdiņš

Izredzes ir ļoti labas. [..] Viņi viens otru izcili papildina. Kopā viņi ir nenormāls spēks. Abi divi ir ar ļoti spēcīgām rokām, viņi ir fizioloģiski labi un, kas nav vienam, tas ir otram. [..] Tas ir veiksmīgākais no pāriem, kas līdz šim ir bijis. [..] Nuuu, viņiem vajadzētu zeltu. [..] Aleksandram kardināli mainās kaut kas dzīvē. Šogad. Līdz ar to vajadzētu izraut kādu medaļu, noteikti.

Nešaubos, ka šis ir veiksmīgs pāris un tāds bija jau pirms šīm prognozēm, tāpēc nevar saprast, vai viņa to secināja vai izrēķināja no viņu dzimšanas datumiem. Lai arī pāris ir veiksmīgs, tomēr pie Olimpiskās medaļas viņiem nav izdevies tikt, tāpēc nezinu vai Pļaviņš/Šmēdiņš nevarētu būt veiksmīgāks (sportiskajos sasniegumos). Nezinu, kas Aleksandram tik kardināli mainījās dzīvē, bet prognozēto medaļu viņiem neizdevās izcīnīt, gluži otrādi, viņi savā apakšgrupā palika pēdējie. Neko nezinu par to, cik labi viņi viens otru papildina. Iespējams.

Izcīnītā vieta – 19.

 

Jāsaka godīgi, ka lielākā daļa prognožu nepiepildījās. Vienīgais, kas nedaudz sakrita, bija attiecībā uz L.Ikaunieces-Admidiņas traumu. Protams, var teikt, ka tās ir tikai prognozes un tām obligāti nav jāpiepildās. Es piekrītu, bet nav jābūt numerologam, lai veiktu šāda līmeņa prognozes. Es domāju, ka lielākā daļa šī raksta lasītāju, prognozēja ko līdzīgu (varbūt pat precīzāk). Nav grūti prognozēt medaļas vadošajiem sportistiem. Nav grūti pateikt, ka traumatiskais risks spēlēs lielu lomu, jo teikšu kā ir – katrs sportists ir pakļauts lielam traumu riskam. Nav grūti pateikt – ja būs smags darbs – būs medaļa. Tā tas notiek vienmēr. Visi Olimpisko spēļu medaļnieki ir ieguldījuši ļoti lielu darbu. Nav grūti pateikt, ka sportists ir veiksmīgākais Latvijas šī sporta pārstāvis. Tā tas tiešām ir, jo mums to sportistu nav daudz, un ja kāds cīnās par augstākajām vietām, tad diez vai viņam ir bijis kāds labāks priekštecis. Ar visu šo gribu teikt, ka visas I.Ventnieces Krīgeres prognozes ir pārāk vispārīgas, ko spēj izdarīt jebkurš. Aicināšu neuzticēties šīm muļķībām, bet paļauties uz veselo saprātu un kritiski izvērtēt argumentācijas loģiku.

Ja būtu jāliek likmes. [..] V.Valters – Tās mēs varētu uzlikt.

Gribētos zināt, vai I.Ventniece Krīgere un V.Valters, pamatojoties uz šīm progrnozēm, uzlika naudu, uz kādu no rekomentētajiem sportistiem. Un, ja uzlika, tad vai kaut ko laimēja?!

Comments

comments

Post Navigation